top of page

Бердянська коса: перлина Азовського узбережжя

Бердянськ, розташований на узбережжі Азовського моря, є важливим містом в Запорізькій області України. Його багата історія та сучасні реалії роблять це місто унікальним місцем, де минуле тісно переплітається з сьогоденням.

На жаль останні події, пов’язані з російською агресією, суттєво змінили життя цього мальовничого портового міста. Окупація Бердянська стала однією з найболючіших сторінок в його історії, впливаючи на всі аспекти життя мешканців.

Попри це Бердянськ залишається містом з багатою історією та унікальними особливостями. Наприклад, місто славиться Бердянською косою, довжина якої сягає 23 км. Ця піщана смуга є не лише важливою екологічною зоною, а й популярним місцем для відпочинку та туризму. Бердянська коса зачаровує своєю природною красою та багатогранністю. Тому розповідаємо більше про неї. 

Історія

Найбільш ранні згадки про цю місцевість датуються V століттям до н. е. Територія сучасного Північного Приазов'я була відображена на картах, складених такими відомими античними географами, як Страбон, Пліній Старший і Геродот. У той період Бердянська коса була відома під назвою Агарський мис, що походить від слова "Агрія" і означає "надлишкова" або "рясна". Правобережжя річки Берди перейшло під контроль Росії в 1783 році, після приєднання Кримського ханства до Російської імперії. У 1827 році поблизу Бердянської коси було засновано місто Бердянськ, яке згодом поширилося на територію самої коси, перетворивши її на важливий економічний і культурний центр.

Географічні особливості

Бердянська коса має довжину приблизно 20 кілометрів, а ширина може сягати двох кілометрів. Коса розділяє Азовське море та Бердянську затоку. Вона складається з трьох частин: Ближня коса, Середня коса та Дальня коса. Кожна з цих частин має свої унікальні ландшафти та природні умови.

Природа та екологія

Бердянська коса є заповідною територією, де зберігається багате біорізноманіття. Тут можна зустріти незвичайні види рослин (яких тут понад 300 видів), також  тварин, багато з яких занесені до Червоної книги України. Коса є важливим місцем для гніздування птахів, а також місцем проживання рідкісних видів риб. Серед них білуга, осетер, севрюга, камбала, пеленгас, кефаль, тюлька, хамса, тарань, шемая, пузанок, оселедець, голка. А також не менш цікавий факт, це те, що Азовське море – це море молюсків. Особливої уваги заслуговують лікувальні грязі та мінеральні джерела, розташовані на косі. Вони відомі своїми цілющими властивостями і використовуються для санаторного.

Санаторії та оздоровлення

Бердянська коса відома своїми санаторіями та оздоровчими закладами, які використовують природні ресурси для лікування та профілактики різних захворювань. Мінеральні джерела та грязьові ванни сприяють покращенню здоров'я, знімають стрес та втому. Але через це сучасна екологічна ситуація на косі дуже гостра, бо вона майже повністю забудована — в основному будівлями курортно-рекреаційного призначення. На Бердянській косі розташовано 70 оздоровчих установ: 8 санаторіїв, 17 дитячих і спортивно-оздоровчих установ, 45 баз відпочинку.

Анна Левченко

м. Дніпро

01.

Центр «Менора»

Центр Менора є унікальною спорудою, яка не має жодних аналогів у світі. Він складається з величезної будівлі з семи веж, які символізують храмовий семисвічник - символ держави Ізраїль. Комплекс займає площу більше 50 000 квадратних метрів, і включає 7-поверхові вежі, дві 12-поверхові будівлі, дві 17-поверхові вежі та 22-поверхову вежу, яка має висоту 77 метрів.

02.

Набережна

В теплий сезон тут збирається безліч туристів та місцевих, адже саме тоді «кипить життя»: працюють всі центри відпочинку та літні майданчики. Також набережна є чудовим місцем для звичайної прогулянки, оскільки з неї відкривається неймовірний краєвид на човни та кораблі, що курсують по воді. А ще набережну оточують зелені парки та фонтани. До речі, одним з відомих фонтанів є «живий» Фонтан-лебідь, встановлений за декілька метрів від берега.

03.

Арт-об'єкт «Куля бажань»

На Фестивальному причалі Дніпровської набережної розташований цікавий арт-об'єкт - «Куля бажань», який символізує нашу планету і є однією з найбільш впізнаваних пам'яток міста. Це велика куля з зеленого скла, яка знаходиться на постаменті з сходинок та має вагу 2 тонни і стоїть на 7-метровій піраміді. За легендою, бажання, які загадуються біля кулі, обов'язково збуваються, що додає цьому місцю особливого шарму.

04.

Монастирський острів

На Монастирському острові розташована велика паркова зона з чудовими оглядовими майданчиками. На правобережній частині розміщені стоянки для човнів, яхт і катерів. З іншого боку можна знайти затишні пляжі, де влітку зручно засмагати, а в інші пори року насолоджуватися прекрасним краєвидом на Дніпро.

05.

Житловий комплекс «Вежі»

Комплекс є не лише знаменитою забудовою міста, а й справжньою візитівкою мегаполісу. Його бачив кожен другий – якщо не наочно, то на листівках і плакатах точно. Дві великі вежі заввишки 106 метрів вражають своєю величчю, видовищною архітектурою та багатофункціональною інфраструктурою.

Вероніка Ладохіна

м. Мелітополь

01

Новоолександрівський парк

Парк знаходиться в самому центрі міста і був заснований у 1927 році. Незадовго до Другої світової війни тут була побудована дитяча, яка мала потяг з 6 вагонами, дві станції та депо, а також 48-метрова парашутна вежа. Під час війни парк дуже постраждав, залізницю німці вивезли, але потім, в повоєнні часи, був побудований кінотеатр, стадіон, багато атракціонів. За останні роки парк наче отримав друге дихання. Місто доклало багато зусиль, щоб повернути парку минулий блиск, а може, зробити його ще краще. З'явились «Поляна казок», ставок з лебедями, черепахами, рибами, міні-зоопарк, цікаві інсталяції, було реконструйовано стадіон ім. О. Олексенко, фонтан, клумби. Зараз зазнає змін сцена.

03

Мелітопольський міський краєзнавчий музей

На сьогодні ми можемо побачити в музеї сорок п'ять тисяч різних експонатів. Археологічні експонати Мелітопольського міського краєзнавчого музею унікальні. Вони відображають давню історію краю, наповнену подіями. Кіммерійці, скіфи, сармати жили на цій території. На цій землі відбувалося Велике переселення народів. В степах кочували печеніги, половці, хазари, татаро-монголи. Також тут можна замовити тематичні лекції про скарби Скіфських курганів і їх розграбування, історії заселення краю, зброю козацької епохи, історію окупації ІІ світової війни і звільнення, сучасну орнітологію краю.

05

Зоопарк «Страус-ЮГ»

«Страус-ЮГ», де одночасно приватна ферма і зоопарк на околиці міста, де займаються розведенням чорного африканського страуса, а також утримують тварин різних видів. Заклад – один із найбільших в Україні.

Поліна Левчина

02

Український стоунхедж. Кам’яна могила

Кам'яна Могила – це гігантський масив сарматських пісковиків, які утворилися на дні давнього моря, після відходу якого пісковики почали розтріскуватися, утворюючі численні гроти і печери. Це - найдавніше святилище Східної Європи, найбільш вагома пам'ятка запорізької давнини, що підноситься на висоту близько 12 м в заплаві р. Молочної , займає територію площею 15 га. Унікальна пам'ятка як в природному сенсі, так і в плані петрогліфів та інших знахідок. Крім того, навколо міста є багато скіфських курганів та інших пам'яток, знахідки з яких можна подивитися в Мелітопольському краєзнавчому музеї.

04

Сквер Дружби

Свою назву сквер отримав не випадково. Він розташований на вулиці Брів-ла-Гайард, яка названа на честь французького міста-побратима Мелітополя.

Brive-la-Gaillarde - місто на південному заході Франції. Вперше договір про побратимство між містами було підписано в 1967 році, але втратив свою силу з розпадом СРСР. У серпні 2012 року було підписано нову угоду між муніципалітетами і розроблений план подальшої співпраці.

IMG_2357.JPG
bottom of page