top of page

Проспект Поштовий: яким був історичний центр міста 100 років тому

Нижнє Подніпров'я

Обновлено: 29 мая 2024 г.

Текст: Софія Коротуненко


Проспект Поштовий знаходиться в Центрально-Міському районі Кривого Рогу. Йому повернули історичну назву лише кілька років тому в рамках декомунізації; раніше він носив ім’я Карла Маркса. 100 років тому цю вулицю називали «п’яною»: тут відкривалися перші театри та кінотеатри, працювали модні ательє та фотостудії. Розповідаємо про найстаріші будинки головної вулиці Кривого Рогу. 


Найстаріші будинки вулиці


Забудова вулиці почалася приблизно в 1860 році. На Поштовому збереглися два будинки, яким понад 100 років. У 1902 році в херсонській місцевій газеті з'явилася стаття про плани створити в Кривому Розі поштово-телеграфну контору.

 

Тепер на проспекті Поштовому, 39 ми можемо побачити автентичну будівлю. За різними джерелами контору збудували в 1902 або 1906 році. Вона мала два поверхи: на першому були поштові відділення та каси, на другому — телеграф. Відомо, що на даху контори росли агави — рідкісні для України рослини американського походження.

 

Перша радіостанція в Кривому Розі з’явилася у 1921 році на другому поверсі цієї будівлі. Телеграф у конторі працював цілодобово. Поруч із будівлею стояли афішні тумби (одна з них досі на своєму місці). Оскільки до контори завжди були великі черги, на тумбах відвідувачі могли читати різну інформацію.

 

Варто зазначити, що поява поштово-телеграфної контори вплинула й на реформу освіти в Криворіжжі. Перші листоноші погано вміли читати, тому часто доставляли листи не тим адресатам.

 

Другий будинок, збудований у 1908 році, розташований за адресою Поштовий, 35. Коли забудовували вулицю, будинки не мали номерів: їх називали за прізвищами власників. Цей двоповерховий будинок у цегляному стилі називався будинком Федоренка — місцевого поміщика.

 

Раніше всередині були чавунні сходи, які зараз відсутні, і приміщення закрите для відвідувачів. У 1914 році фотограф Пінхас Хадак орендував тут приміщення. Також там розміщувалися типографія, склад дров і вугілля, майстерня жіночих вбрань, кабінети лікарів, магазини суконних, хутряних і мануфактурних товарів.

 

З 1910 року населення Кривого Рогу почало швидко зростати, і тільки тоді будинкам почали присвоювати номери.

 

Будівля «Кривбаспроекту»


«Кривбаспроект» був заснований у 1933 році для підтримки будівництва металургійного комбінату та розвитку промисловості в регіоні. Спочатку він знаходився на проспекті Поштовому, 32.

 

Основною задачею проєктного інституту було дослідження та проєктування гірничо-промислових підприємств. Усі криворізькі гірничо-збагачувальні комбінати і шахти були спроєктовані архітекторами та конструкторами «Кривбаспроекту».

 

Будівля за адресою Поштовий, 40, збудована у стилі конструктивізму в 1935 році, стала новим місцем розташування «Кривбаспроекту». У післявоєнні роки працівники інституту займалися відновленням зруйнованих шахт.

 

Колишній Будинок природи


У 1978 році на Поштовому, 25 з’явився Будинок природи. До реконструкції у 2013 році тут було багато рідкісних рослин, включаючи пальму. Будівлю проєктувала відома архітекторка Нінель Мухачова.

 

Внутрішнє оздоблення виконано скульптором Костянтином Козловським. До сьогодні у приміщенні одного з ресторанів цієї будівлі збереглися його мозаїки та гіпсові композиції. Одним із найоригінальніших проєктів Козловського вважають фонтан «Казка» на вулиці Миколи Зінчевського.

 

Головпоштамт


Головпоштамт навпроти театру Шевченка завершили будувати у 1957 році, а ввели в експлуатацію у 1958. До 1980-х років ця будівля в стилі неокласицизму залишалася однією з найбільших споруд проспекту. У 1963 році поштово-телеграфну контору перетворили на міський вузол зв’язку.

 

В інтер’єрах будівлі використані класичні елементи оформлення: ліпнина на стелях і стінах, ліпні карнизи, плафони, розетки, декоративні панно, кольорові вітражі, художнє литво і різьблення по дереву. У 1996 році будівлю Криворізького головпоштамту визнали пам’яткою архітектури місцевого значення.

 

Усередині зберігаються роботи Анатолія Ярошенка, зокрема його різьба по дереву на столах. Біля кас у будівлі можна побачити вітражі. Криворізький історико-краєзнавчий музей веде переговори з новими власниками приміщення щодо передачі цих артефактів до музейної колекції.


6 просмотров

Comments


bottom of page