Кам'янське: цікавинки міста
Обновлено: 29 мая 2024 г.
Текст: Ангеліна Жмур
Кам’янське, що у Дніпропетровській області, більшості людей відоме лише зі своєї індустріальної сторони. Проте для туристів тут відкриваються чудові можливості для дійсно захопливого відпочинку.
Академічний музично-драматичний театр імені Лесі Українки приваблює не тільки своєю архітектурою. Саме тут постійно ставляться вистави в різних жанрах, і кожен відвідувач може знайти серед репертуару театру щось на свій смак і до душі. Розташована будівля в історичному центрі міста і є серцем культурного життя.
Пам’ятник Прометею – символ Кам’янського, який був встановлений на Базарній площі у 1922 році. Зараз познайомитись із символом свободи, боротьби і протесту можна на території Музею історії міста, куди монумент був відвезений після реставрації у 2000-му. Жителі міста турботливо відносяться до Прометея і саме їхніми зусиллями пам’ятник було врятовано під час фашистської окупації.
Костел Святого Миколая - середньовічний костел, побудований у готичному стилі, вражає своєю величчю від першого погляду. Його витончені башти, спрямовані вгору шпилями, масивні двері з кованою орнаментикою та великі арочні вікна створюють враження величі.
Цей костел належить до римо-католицької церкви і є одним з небагатьох прикладів такої архітектури у Східній Україні. За відомостями, будівництво розпочалося у 1895 році, а замовником став Ігнаціо Ясюкович, видатна та багата особистість того часу. Він був директором великого Дніпровського металургійного заводу і відомий своєю релігійністю. Багато політкатоликів-поляків були серед робітників заводу. Для будівництва костелу був обраний стиль неоготики, а цеглу спеціально привезли з Києва, вона мала бути жовтою, як запланував архітектор Мар'ян Хорманський. Будівництво костелу тривало лише два роки, щобуло досить швидко для такого храму. Цікаво, що кошти на будівництво було зібрано серед робітників та керівництва заводу. Вже через п'ять років після завершення будівництва розпочалася реконструкція стін та розписів, а дерев'яну огорожу замінили на кам'яну. Тоді ж до костелу була додана статуя Діви Марії, яка, здається, охороняла всіх, хто входив до храму. Був також чудовий парк, що розташувався перед будівлею. У радянські часи костел був закритий, але не був зруйнований і використовувався у різних цілях: тут був польський клуб, а потім військкомат області. Тільки наприкінці 20 століття група людей зібралася для відновлення костелу. Були проведені реставраційні роботи, які швидко завершилися, і через рік розпочалися релігійні служби. Нині костел Святого Миколая є діючим і маєзначення як культурна, релігійна і архітектурна споруда. Цікаво, що служби проводяться як польською, так і українською мовами, а також в костелі влаштовуються спеціальні богослужіння для дітей.
А також є деякі цікавинки Кам’янського, про які навіть можуть не знати жителі цього мальовничого містечка:
Унікальні половецькі та скіфські кургани: Ці кургани досі не досліджені професійними археологами і таять в собі багато таємниць.
Місце розташування старої Запорізької Січі: Залишки старої Січі, яка колись була одним із найважливіших центрів українського козацтва, знаходяться неподалік від Кам'янського. Якщо дивитись на старі карти, то видно, що стара Січ була саме на території міста (зараз затоплена водосховищем).
Велика європейська історія: Кам'янське було свідком багатьох історичних подій. На території Романково, Катерина ІІ та австрійський імператор Йосип ІІ «ділили Європу» на зустрічі напередодні Російсько-турецької війни.
Унікальне західноєвропейське місто - Верхня колонія: Ця історична частина міста зберегла автентичну архітектуру 18-19 століть. У 1905 році навколо Верхньої колонії була споруджена стіна з гарними воротами, революція змела ворота, але частина стіни залишилась. На жаль, це місце не відреставровано та знаходиться в критичному стані.
Comentários